"Pełni wdzięczności za dar NIEPODLEGOŚCI 6.0" - PODSUMOWANIE


Emocje powoli opadają i nadszedł czas na małe podsumowanie naszej zabawy.

 

Chcielibyśmy podziękować i pogratulować wszystkim drużynom, które wyruszyły z nami w podróż w czasie. Jak się okazało, lata 80-te nie były lekkie, ale były z całą pewnością ciekawe. Uczestnicy dali sobie świetnie radę i patrząc na zdjęcia widzimy, że dobrze się bawili.

 

Przygotowanie takiego wydarzenia wiązało się z pracą wielu osób i organizacji, którym tutaj chcielibyśmy z serca podziękować. Projekt był współfinansowany w ramach programu Wielkopolska Wiara oraz ze środków Powiatu Poznańskiego. Sponsorom i partnerom serdecznie dziękujemy.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni także za pracę naszych wolontariuszy, których było ponad 50.

 

W PGM (Patriotycznej Grze Miejskiej) „Pełni wdzięczności za dar NIEPODLEGŁOŚCI” wzięło udział ponad 230 osób, zrzeszonych w 44 drużynach. 29 zespołów startowało w terenie, a 15 walczyło dzielnie przez Internet. Mieliśmy uczestników z całej Polski (nie zbieraliśmy adresów w grze on-line, ale otrzymaliśmy informacje zwrotne między innymi z Warszawy, Górki Duchownej, Nowego Tomyśla i pewnej miejscowości na Podlasiu, skąd byli pozostali uczestniczy nie wiemy).

 

Grę udało się nam przeprowadzić dzięki uprzejmości proboszcza parafii Chrystusa Jedynego Zbawiciela w Swarzędzu księdza Marka Frąszczaka, który co roku użycza nam miejsca w świetlicy parafialnej, a w tym roku oddał do naszej dyspozycji także przykościelny parking.

 

W szóstej edycji gry postanowiliśmy pokazać jak żyło się w latach PRL u i przypomnieć zimową noc 13 grudnia 1981r. Udało nam się stworzyć w świetlicy małe „muzeum PRL u” prezentujące oryginalne artefakty z tamtych lat, mogliśmy podziwiać ponad 30 samochodów – „klasyków PRL", a także obejrzeć wystawę "Wielkopolska w cieniu WRON-y" przygotowaną przez poznański oddział INP.

Hanna Gruszecka napisała na potrzeby gry specjalne opowiadanie, w którym dwoje młodych ludzi przenosi się w czasie do roku 1982.

I nasi uczestnicy też przeszli przez bramę czasu. Aby powrócić do teraźniejszości musieli, wraz z bohaterami opowiadania  wykonać przygotowane dla nich zadania. I tutaj sprawdzaliśmy sprawność fizyczną przy trzepaku, znajomość piosenek w muzycznej kuchni, umiejętność rozszyfrowania PRL-owskich skrótowców na szkolnej kartkówce, kreatywność w pokonaniu sklepowej kolejki itp.. Każda drużyna mogła też wymienić makulaturę na reglamentowany papier toaletowy.

 

Przygotowanie PGM  było  dużym wyzwaniem, ale także niesamowitą frajdą. Jakbyśmy przenieśli się w czasie i z nutką nostalgii spojrzeli na te czasy niedawno minione, których realia są oddalone od teraźniejszości o lata świetlne.

 

Oto relacja wolontariusza prowadzącego jeden z punktów:

Gra miejska "Pełni wdzięczności za dar niepodległości" to niesamowita inicjatywa wzbudzająca uczucia patriotyczne. Tym razem pod hasłem PRL.
Miałam przyjemność obsługi jednego z punktów gry miejskiej - sklep z czasu PRL. Już samo przygotowanie punktu przy ulicy, spowodowało bardzo duże poruszenie wśród sąsiadów. Zainteresowani tym co dzieje się w okolicy, zaczęli angażować się w wydarzenie i przynosić ze swoich domów mnóstwo różnych rzeczy pamiątek z czasów PRL. Pozwoliło to na spontaniczne utworzenie wokół punktu sporej wystawy. W czasie trwania gry wielu przechodniów zatrzymywało się i podziwiało stare telefony, komputery, telewizory czy też maszyny do pisania a nawet tarkę do prania. Zwłaszcza u starszych ludzi poruszenie było ogromne. Widać było wzruszenie spowodowane wspomnieniami. Przyjemnie było też patrzeć, jak tata z trójką dzieci zatrzymał się przy naszym skupie makulatury i tłumaczył swoim pociechą na czym polegał taki skup i jak cennym towarem był kiedyś papier toaletowy. Ciekawość i jednocześnie niedowierzanie w oczach dzieci bezcenne. Młodzież uczyła się obsługi książki telefonicznej i była pod jej dużym wrażeniem. Robili zdjęcia książki z numerem telefonu swoich dziadków i przesyłali je do rodziców bardzo poruszeni. Jakże wielkim zdziwieniem reagowali uczestnicy gry, gdy podczas zakupów w sklepie z PRL-u, napotykali na trudności w postaci kolejek, reglamentacji czy pustych półek.
Cała gra to niesamowita podróż do przeszłości i bardzo pouczająca lekcja dla młodych ludzi. Dzieci i młodzież w bardzo ciekawy i przyjazny sposób mogła poznać wiele wątków z czasu PRL. Z relacji nastoletnich wolontariuszy którzy pomagali w punkcie sklep można wywnioskować że bardzo doceniają fakt, jak potoczyła się historia i że oni mogą żyć w lepszych czasach. Doceniają poświęcenie w tej historii dziejów swoich dziadków.
Podsumowując gra miejska to bardzo trafiona inicjatywa, która jednoczy i angażuje ludzi okolicznej społeczności. Zarówno starszych niosących ze sobą historię jak i młodych którzy tę historię wręcz pochłaniają w bardzo przystępny dla nich sposób. Więcej takich inicjatyw.

Justyna

I jeszcze kilka słów od uczestników :

Fantastyczna impreza. Naprawdę przemyślana i dopracowana w szczegółach. Frajda dla wszystkich w drużynie. Szacun dla organizatorów.

Magda i Marcin

 

Myślę, że nie było dziś w całej Polsce lepszej imprezy niż obchody Święta Niepodległości przez Was organizowane! Gratulacje i wielkie podziękowania

Agnieszka J

 

Wersja wirtualna też super! Udało nam się nawet wysłuchać całe opowiadanie, wszystkie piosenki, przejrzeć wszystkie filmiki i przeczytać notki historyczne. I zagrać rodzinnie w kapsle. Dzięki

Asia

 

Dziękujemy, wykonaliście ogromną pracę

Aga

 

Jestem pod wielkim wrażeniem. Pełen profesjonalizm .. I ten głos czytający opowiadanie …. Ogrom pracy i twórczych pomysłów. Brawa. Zagadki muzyczne to nasz konik… Dziękujemy za wspomnień czas

Magda z rodziną

 

 

 

Jeszcze raz dziękujemy za Wasz udział i wszystkie miłe słowa, które od Was usłyszeliśmy. Jeśli ktoś chciałby  do nas napisać krótką relację to zapraszamy

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

 

Elżbieta Majka

Koordynator projektu

 

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter